Dlouhá léta se u nás dřevo jako materiál pro podlahu venkovních teras využívalo jen okrajově. Doba se ale mění a možnosti materiálů a jejich zpracování se s rostoucími požadavky na kvalitnější bydlení pořád rozšiřují. Přírodní materiály jsou stálým trendem a to nejen pro svou líbivost, ale i praktičnost. Na trh přišly tropické dřeviny a pokročila i technologie zpracování běžně dostupných dřevin. Cenové kalkulace přestaly být ohromující a dřevěným podlahám podléhají všichni, kdo někde nějakou viděli. Hlavním lákadlem je vedle skvělého dojmu a harmonického souznění s okolím především pocit, který můžeme mít v přímém kontaktu se dřevem. Dřevěná podlaha hřeje a působí měkce, můžete chodit bosí nebo se opalovat, prostě skutečně pohodlně relaxovat.

Vlastnosti a výhody

Venkovní podlaha ze dřeva dobře vysychá, nedrží vlhkost a díky kvalitním materiálům je její životnost velmi dlouhá. Vzhledem ke speciálnímu drážkování při zmoknutí neklouže a při použití podkladové geo-textilie nehrozí ani prorůstání plevelů. Přechody z domu ven budou mnohem příjemnější a získáte tak bezprostřední kontakt s vlastní zahradou. Výhodou je rychlá a snadná instalace a nenáročná údržba. Hodí se v podstatě kamkoliv, nejčastější využití je na podlahu venkovních teras, posezení, altánů nebo kolem bazénů. Tam především, protože dobře snáší vlhkost a při kontaktu s bosou nohou je příjemnější na rozdíl od sluncem rozpálené dlažby.

Materiál, tropické dřevo, sibiřský modřín

Nejvíce se pro výrobu dřevěných exteriérových podlah využívají tropické dřeviny, je jich velké množství druhů, z těch nejznámějších jmenujme třeba bangkirai, shorea, kapur nebo bukit, a dodávají se v různých odstínech od jemně žluté až po tmavě hnědočervené. Jedná se o dřevo velmi kvalitní a vysoce odolné. Náklady na pořízení jsou vyšší, ale tropické dřeviny mají jako stavební materiál velmi dlouhou životnost a jsou nenáročné na údržbu. Kdo by trpěl výčitkami za osud deštných pralesů, může sáhnout po dřevinách mírného pásu, nejvíce se při výstavbě teras využívá borovice nebo smrk. Tyto dřeviny jsou méně odolné než tropické a proto se u nich využívá metody tlakové impregnace, která zamezí především napadení hmyzem a dřevokaznými houbami. Jednou z dalších možností je také zvláštní druh sibiřského modřínu, který má velmi podobné vlastnosti jako tropické dřeviny,ale je cenově mnohem dostupnější.

Montáž

V případě použití tropických dřev je lepší a praktičtější většinou zvolit specializovanou firmu, montáž obvykle zajišťuje přímo dodavatel. U ostatních dřevin nebo dřevěných čtverců z tropického dřeva je možné provést instalaci i svépomocí. Na zpevněné plochy se po vyrovnání povrchu pokládá nejprve rošt z dřevěných hranolů, na který se posléze montují samotné dřevěné profily. Čtverce se na vyrovnaný povrch kladou přímo.

image131image132

Důležité je ponechat menší mezery mezi jednotlivými deskami, aby mohlo dřevo pracovat podle aktuálních povětrnostních podmínek. Na plochy v zahradě nebo kolem bazénu se používají pro stabilizaci roštu buď zabetonované patky nebo betonové dlaždice, v rozestupech vhodných pro podpěru roštu. Po zabetonování patek se položí geo-textilie, která zamezí prorůstání plevelů, a posléze se plocha vysype vrstvou štěrku. Na patky přijdou hranoly roštu, kam se následně montuje pomocí nerezových vrutů samotná podlaha

image133image134

Ceny

Levnější variantou je samozřejmě použití materiálu ze dřevin mírného pásu, ceny se pohybují od pětiset korun za metr čtvereční, nesmíme zapomenout na cenu za nosné hranoly a ostatní materiál a také nemalou částku za případnou montáž. Tropická dřeva začínají zhruba na dvojnásobku ceny běžných dřevin. Levnější variantou mohou být podlahové čtverce, protože jsou vyrobeny z mnohem kratších desek. Vzhledem k tomu, že ceny tropických dřevin se na světových trzích pohybují i podle toho, jak a kde se právě těží, můžete dostat během roku od výrobců různé ceny. Ve výjimečných případech je také možné čekat z těchto důvodů na vybraný materiál.

image135image136

Údržba

Podlahy z tropického dřeva nejsou na údržbu příliš náročné. Abychom uchovali jejich původní barevnost je důležité podlahu hlavně zpočátku vícekrát natřít speciálním olejem a totéž zopakovat každý rok na začátku a na konci sezóny. Jinak by podlaha mohla získat stříbrošedý nádech, který je pro neošetřované tropické dřeviny typický. Pokud však natírat nebudete, kvalita podlahy tím vysloveně neutrpí. Nátěry olejem jsou však nutné u ostatních dřevin, významně se tím prodlouží jejich životnost. Většinou zde platí, že natírat je potřeba vždy, když dřevo začne měnit odstín.

image137image138