Renovaci budete potřebovat, pokud máte doma starou dřevěnou podlahu a chcete aby vypadla jako nová. Provedeme renovaci přesně dle Vašich představ.
Orientační ceny pro renovaci dřevěných podlah:
- Střední zátěž – broušení od 290 Kč/m2 bez DPH.,včetně povrchové úpravy lakem nebo olejem.
- Tmelení 45 Kč/m2 bez DPH.
- Silná zátěž – broušení od 330 Kč/m2 bez DPH.,včetně povrchové úpravy lakem nebo olejem.
- Tmelení 45 Kč/m2 bez DPH.
Renovace parket
Naše firma se také zabývá renovací starých parket (dřevěných podlah). Je li to nutné provádíme i výměnu poškozených či doplnění chybějících dílců. Po přebroušení a vytmelení parket je možné zvolit ze tří možností povrchové úpravy. A to buď lakování , voskování či olejování. Renovujeme parkety a dřevěné podlahy pro domácnosti i pro společensky využívané prostory. Pro povrchovou úpravu parket používáme výhradně ekologicky šetrné švédské laky, oleje značky Bona, nebo Pallmann.
Návod, rady a pracovní postup při renovaci parket
Příprava renovovaných parket
Podlahu odlištujeme. Pokud je potřeba, doplníme chybějící parkety, popř. hodně zničené části nahradíme novými. Jsou-li mezi parketami příliš velké spáry, či se vyskytnou jiné závady, musí se celá podlaha demontovat. Je na zvážení zákazníka, zda se pak vyplatí. Vždy je před rozhodnutím o renovaci vhodná konzultace s odborníkem naší firmy přímo v místě realizace.
Broušení renovovaných parket
Připravené parkety se brousí. Naše firma používá k broušení válcové, pásové, okrajové a talířové brusky od firem Bona a Lägler.
Broušení povrchu se provádí několikrát, začínáme větší hrubostí brusného papíru (závisí samozřejmě na povrchu renovovaného materiálu), až dojdeme k poslednímu broušení brusným papírem zrnitosti 100 – 120. Nevynechávají se ani kraje a méně přístupná místa.

broušení parket
Tmelení renovovaných parket
Během broušení se celá plocha vytmelí. Nejčastěji používáme tmel Uni – Kitt od firmy Pallmann. Jedná se o rozpouštědlový roztok určenou k přípravě spárovacího tmelu na parkety s dobrou stabilitou, takže nedochází k jeho propadání ve spáře a zamezeno průniku vlhkosti do spár. Míchá se s dřevěným prachem, který získáme během broušení. Používá se k vytmelení spár do 3- 5 mm šířky a jiných menších defektů na dřevěných podlahách a může být použit pod lak i pod olej.
Pokud jsou spáry větší a tmel se propadá, celý proces se opakuje, a to i několikrát.
Povrchová úprava parket při renovacích
Vytmelenou a obroušenou podlahu řádně vyluxujeme a připravíme k povrchové úpravě. Zákazník se může rozhodnout pro lakování, nebo olejování/voskování podlahy. Předkládáme několik poznámek, které by vám mohli pomoci při výběru:
Estetické hledisko
Olej dřevu zvýrazňuje jeho kresbu. Olejované dřevo je vnímáno jako přirozenější a časem získává příjemnou patinu.
Lakované podlahy lze vhodným použitím základového laku přizpůsobit požadovaným potřebám. Základní lak na vodní bázi potlačuje barvu dřeva, základní lak na rozpouštědlovém základě barevnost zvyšuje a kresbu zdůrazňuje.
Olejovaná krytina je vždy matná s výjimkou podlahovin, které jsou pravidelně leštěny. Po dokončení je ale olejovaná krytina lesklá a do svého standardního matného vzezření se dostává časem.
Lakem lze docílit lesku, polomatu i matu.

Lakování parket
Větší škála barevných odstínů je u olejů a aplikace je snazší (barva je obsažena již ve vlastním oleji).
Základní i vrchní laky je obtížnější pigmentovat tak, aby byl výsledek uspokojivý. V posledních letech jsou však dodávána určitá mořidla na podlahy (BONA, Pallmann).
Většina renovací památkářů upřednostňuje oleje a vosky.
Kvalita ochrany před mechanickým poškozením
Olej na tvrdých dřevinách je velmi dobrou variantou, na měkkých dřevinách ale mechanickému poškození nezabrání, umožní však lokální opravu.
Velmi tvrdé laky poskytují dobrou ochranu, a to na tvrdých i měkkých dřevinách.
Možnost oprav při lokáním poškození
Olejovanou podlahu je možné lokálně brousit a naolejovat tak, že dojde k napojení opravované části.
Lakovanou podlahu v podstatě nelze lokálně opravit tak, aby nebylo místo poškození patrné. Při lokálním přebroušení nelze novou ochrannou vrstvu propojit s původní povrchovou úpravou.
Údržba
Olejovaná dřevina vyžaduje pravidelnou péči. Čas od času se musí do úklidové vody přidat prostředek obsahující stopové prvky oleje a vosku. V delších intervalech je při velkém zatížení a častém úklidu nezbytné hloubkové čištění a obnova oleje s voskem.
Úklid lakované podlahy je snazší než úklid olejované.
Finance zatížení při renovaci
Výši finančních nákladů určuje kvalitu olejů a laků. Obecně se dá říci, že dražší oleje a laky poskytují vyšší stupeň ochrany dřeva.
Spotřeba materiálu
Oleje je potřeba podstatně menší množství než laků, ale počítá se cca 1l na 8 – 12 m2 dle savosti.
Lakování renovovaných parket
Existuje několik variant, jak zalakovat dřevěnou podlahu.
První variantou je zalakování, které zanechá podlahu barevně co nejvíce podobnou položenému a neošetřenému dřevu. Nejprve se nanese základní vrstva. Jedná se o jednosložkové základní laky na vodní bázi, které jsou nabízeny v několika provedeních .
Na řádně vytvrzenou vrstvu nanášíme 2 – 3 vrstvy vrchního laku. Zákazník si může vybrat z širší nabídky. Při výběru by se neměl řídit pouze cenou, ale měl by mít na zřeteli, že tato vrstva chrání podlahu. Zejména v místech většího zatížení – chodby, společenské prostory apod. – by proto mělo být použito nejodolnějších laků.
Zákazník rovněž volí mezi lesklým, polomatným nebo matným vzhledem podlahy . Někde je ale zapotřebí (zejména do sportovních prostor) proti skluznou úpravu.
Před poslední vrstvou laku se podlaha celoplošně mezi brousí a řádně vyluxuje.
Druhá varianta lakování je vhodná pro zákazníky, kteří chtějí zdůraznit strukturu dřevěné podlahy, líbí se jim zvýrazněná barva i kresba položeného dřeva.
Obroušenou, připravenou podlahu nejprve zalakujeme základním lakem na rozpouštědlovém základě nebo použijeme např. Prime Intense od firmy Bona , který zajistí rovnoměrný nátěr syté barvy na podlahách z tvrdého dřeva jako dub a buk. Dál se postupuje tak, jak bylo uvedeno výše.
Třetí varianta zalakování si vybírají zákazníci, kteří chtějí dřevěnou podlahu barevně upravit, a přesto chtějí zachovat vzhled dřeva. Jedná se o přimoření parket do nejrůznějších odstínů. Postup je podobný jako v předcházejících případech, pouze první vrstvou je mořidlo. V současné době používáme zejména Bona Parquet Décor – pigmentový systém určený ke změně tónu barvy nových i starých dřevěných podlah bez povrchové úpravy. Lze vybírat mezi osmi základními odstíny. Takto namořené podlahy můžeme přelakovat nebo aplikovat olej.
Olejování (voskování) renovovaných parket
Na dobře obroušenou a vyluxovanou podlahu dáváme první vrstvu oleje/vosku. Olej se nanáší na menší plochu než lak a hned se roztírá válečkem nebo špachtlí. Po krátkém zaschnutí se plocha vyleští talířovou bruskou.
Po cca 12 hodinách závislosti na okolní teplotě se proces opakuje a stejným způsobem se nanáší druhá vrstva. Pokud je potřeba (prostory více zatěžované, méně odolné dřeviny apod.), přidáváme ještě třetí vrstvu.
Lištování renovovaných parket
Soklové lišty
Ještě před nanesením poslední vrstvy povrchové úpravy a po mezi broušení se montují soklové lišty. Lišty mají estetickou funkci, ale hlavně slouží prakticky – zakryjí dilatační spáru u stěny (dřevěné podlahy vždy trochu pracují a tato spára je nutná), mohou ukrývat kabeláž (k tomu se prodávají i speciální lišty a při úklidu zabraňují poškození stěn.
Výběr lišt je široký a je vždy na zákazníkovi, pro jaké lišty se rozhodne. Pokud si zákazník přeje, je možné použít i původní lišty.
Po namontování lišt standardně vytmelíme přechod mezi lištou a stěnou a lištou a podlahou.
Je možné lišty nepoužít (v koupelně apod.) a dilatační spáru vyplnit např. silikonem